Je hned několik způsobů, jak si najít práci k obživě. Někdo má velký talent a kopec štěstí k tomu, když už během studií narazí na dobrého zaměstnavatele, u kterého prvně započne brigádu, následně stáž a po absolvování zkoušek u něj pracuje na trvalo. Někdy si i sami zaměstnavatelé vybírají mezi studenty ty nejlepší, které osloví s lukrativní nabídkou práce. Jenže mnozí z nás si musí zaměstnání hledat sami. Buď rozhodíme sítě přes rodinu a známé a čekáme na úlovek nebo se vydáme hledat na vlastní pěst. Pokud se vám ani tak nepodaří uspět, kroky vás zavedou do pracovní agentury. A vy si pak budete vyčítat, že jste to měli udělat již dávno.
Pracovní agentury mají totiž sami rozhozeny sítě a brouzdají mezi firmami jako žralok v oceánu. Hned uloví volné pracovní místo a nabídnou je nějaké své menší rybě. Tím, že se přihlásíte pod pracovní agenturu získáte řadu výhod. Existují i nějaké nevýhody? Samozřejmě, že ano. Každá mince má dvě strany a tady tomu není jinak.
- Pracovní agentura je zprostředkovatel práce, který má povolení od úřadu práce k tomuto výkonu. Má pod sebou evidenci uchazečů o práci, kterým se snaží najít vhodné umístění. Na základě jejich životopisů je pak pozve na určitý pohovor a pokud se zalíbí i zaměstnavateli je ruka v rukávu a pozice je obsazená.
- Další možností, jak s ní spolupracovat je pravidelně kontrolovat její nabídky pracovních pozic. Ty vypisuje na svých stránkách. Nemusíte se tedy do ní ihned zapisovat, ale až vás něco osloví, zkontaktujete se s personalistou dané agentury a domluvíte se na postupu.
- V poslední řadě pracovní agentury využívají sami zaměstnavatelé, kteří přes ně nabírají do svých řad nové zaměstnance. Díky evidenci uchazečů totiž mohou vybrat toho nejkvalifikovanějšího a oslovit jej.
Výhody práce přes agenturu
Velkou výhodou je fakt, že ve chvíli, kdy přijdete o práci, třeba kvůli snižování stavu, má pro vás už agentura obstarané jiné pracovní místo. Nemusíte se ani bát, zda se vám roky takto odpracované počítají do důchodu. Tím, že musí za vás odvádět dané odvody, je vše právně v pořádku.
Tipy a rady nám poskytla společnost 123jobs media s.r.o., známý e-commerce developer pracovních portálů a náborových aplikací v Česku i zahraničí. Pokud hledáte novou práci v cizině vyzkoušejte pracovní portály MyJobsi.de pro Německo, MyJobsi.at pro Rakousko, MyJobsi.ch pro Švýcarsko, MyJobsi.pl pro Polsko, MyJobsi.co.uk pro Velkou Británii a MyJobsi.com pro Spojené státy americké.
Jako rozjezd pro čerstvě dostudované, dlouhodobě nezaměstnané, osoby se zdravotním postižením, hendikepované či jiné osoby je to skvělý způsob, jak si najít práci. Často se pak stává, že lidé po pár letech práce přejdou přímo pod kmenový stav firmy, ve které pracují a získají tím další výhody. A pokud už nic jiného, navyšujete si tak svou praxi.