Málokterý vědecký objev z poslední doby zaujal veřejnost tak jako dřevokazná síť, síť houbových vláken, o níž se předpokládá, že přenáší živiny a informace v půdě a pomáhá lesům prosperovat.
Tato myšlenka vznikla koncem 90. let 20. století na základě studií, které ukázaly, že cukry a živiny mohou proudit mezi stromy pod zemí. V několika lesích vědci vystopovali houby od kořenů jednoho stromu ke kořenům jiných stromů, což naznačuje, že myceliální vlákna by mohla zajišťovat spojení mezi stromy.
S tím, jak si celodřevní síť získala věhlas, však také inspirovala odpor vědců. V nedávném přehledu publikovaného výzkumu Dr. Justine Karst, Dr. Jason Hoeksema a Melanie Jones, bioložka z University of British Columbia v Okanaganu, našli jen málo důkazů o tom, že sdílené sítě hub pomáhají stromům komunikovat, vyměňovat si zdroje nebo prosperovat.
Podle této trojice vědců se totiž zatím nepodařilo prokázat, že by tyto sítě byly v lesích rozšířené nebo ekologicky významné.
Zajímají Vás také věci mezi nebem a zemí? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Ale také i o jiných. Módě, slavných osobnostech, přírodě, přírodních kamenech, špercích, zajímavostech a spoustu dalších. Například o tajemství pentagramu či o čínských znamení zvěrokruhu.